Na grupie facebooko2015-01-11_10h30_04wej przeciwko projektowi ustawy PTF niektórzy członkowie zbulwersowali się, że nawet doule mają ustawę o zawodzie. Co jest nieprawdą. Ministerstwo pracy i polityki społecznej wydało dokument, w którym znajdują się po prostu niejako posegregowane zawody. Natomiast to, że znajdziemy tam zawód douli czy fizjoterapeuty nie znaczy, że jest on stricte regulowany. Zaciekawiony jyuhuhuednak tą publikacją ministerstwa, poszperałem i udało mi się znaleźć nieaktualny już (sprzed 9 lat) dokument krajowego standardu kwalifikacji zawodowej dotyczący właśnie zawodu fizjoterapeuty.

Niestety nie znalazłem aktualnego dokumentu, nie wiem nawet czy takowy istnieje. Choć przypuszczam, że jest to możliwe, bo Google coś znajduje, jednak przekierowując na odpowiednią stronę, wyświetla mi się błąd serwera. Może Wam uda się coś znaleźć. Nowe rozporządzenie ministerstwa pracy obowiązuje od 1 stycznia, więc możliwe, że po prostu serwery są przeciążone, nie wszystkie informacje zostały przeniesione itp.

Tymczasem jednak chciałbym wrócić do krajowego standardu kwalifikacji zawodowej. Podaję odnośnik do dokumentu, razem z moimi uwagami -> EFS_49_Fizjoterapeuta. W publikacji tej znajdziemy dość obszerny opis zadań, możliwości pracy i obowiązków fizjoterapeuty. Dokument ma podejście jakkolwiek liberalne, ponieważ fizjoterapeuta wg niego ma bardzo duży wachlarz możliwości i praw, może np. diagnozować, kierować do lekarza specjalisty, nadzorować terapię zajęciową, wypisywać wnioski na zaopatrzenie ortopedyczne, opiniować o stopniu niepełnosprawności itd.

Ciężko mi powiedzieć czy 9 lat temu, kiedy dokument był aktualny, fizjoterapeuci mieli takie prawa, czy raczej był to błąd w interpretacji autorów. Natomiast niewątpliwie dokument ma dużą wartość merytoryczną, wg mnie znakomicie określa, jakie prawa powinien posiadać fizjoterapeuta, jakie są jego zadania zawodowe.

Jestem umiarkowanym przeciwnikiem regulacji zawodu fizjoterapeuty, jednak jeżeli już ustawa musiałaby powstać, to zachęcam wszystkich zaangażowanych w jej projekt, aby ten dokument był bazą do jej powstania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *