Wstęp do taśm anatomicznych

W tym wpisie chciałbym przybliżyć Twojej osobie koncepcje taśm anatomicznych. Cały mój wpis będzie opierał się na książce Taśmy anatomiczne napisanej przez terapeutę manualnego, masażystę Thomasa Myers. Artykuł będzie w zasadzie streszczeniem wybranych fragmentów. Być może jego treść zachęci Cię do zapoznania się z publikacją.

Tkanka łączna

Powięź otacza nasze ciało, narządy, tkanki i komórki. Mówi się, że nie ma początku ani końca. Lekarze przeprowadzający sekcje zwłok używając skalpela, oddzielali powięź od mięśni, tak aby były one lepiej widoczne. Tak samo zachowują się ilustratorzy atlasów anatomicznych, ukazując mięśnie jako czerwone włókna biegnące z punktu do punktu. Z tego powodu od wielu lat uczy się nas, że mięśnie przyczepiają się z kości do kości i to wszystko. Tymczasem mięśnie przeplecione są powięzią, która łączy je z innymi mięśniami, więzadłami, ścięgnami, rozcięgnami, powięziami itd. Kurczący się mięsień wpływa więc mechanicznie na powięź i kolejny zatopiony w niej mięsień czy też inne struktury. Jeżeli powięź występuje w całym naszym ciele, to jej dysfunkcja na karku może mieć wpływ na kończyny dolne czy jakiekolwiek inne miejsce. Zresztą sam mięsień często nie przyczepia się bezpośrednio do kości, tylko przechodzi w tkankę łączna, a ta ściśle scala się z okostną.

Autor książki zauważył, że powięź w jednych miejscach jest gruba, sztywna, a w innych rozciągliwa i cienka. Dostrzegł też, że powięź ma pewne wzorce przebiegu, kierunki, gdzie tworzy grubsze włókna, jak gdyby ważniejsze dla narządu ruchu człowieka. Stworzył on koncepcje taśm anatomicznych. Taśma taka składa się ze struktur mięśniowo-powięziowych (nazwa wzięła się stąd, że żaden mięsie nie występuje bez towarzyszącej mu powięzi). Myers stworzył proste zasady tworzenia takich taśm anatomicznych, w skrócie:

  • Struktury mięśniowo-powięziowe przebiegają bez przerwy w jednym kierunku.
  • Struktury mięsniowo-powięziowe łączą się z kośćmi.
  • Struktury mięśniowo-powięziowe łącza się ze sobą, przeplatają, rzadko zmieniają kierunek.

Taśmy mięśniowo-powięziowe

Myers wyróżnia 7 głównych taśm anatomicznych, zaznaczając, że można stworzyć ich więcej. Dla lepszego ujrzenia całokształtu, wypiszę te siedem taśm, a następnie przedstawię skrótowo jedną z nich.

  1. Taśma powierzchowna tylna
  2. Taśma powierzchowna przednia
  3. Taśma boczna
  4. Taśma spiralna
  5. Taśmy kończyny górnej
  6. Taśmy funkcjonalne
  7. Taśma głęboka przednia

Taśma powierzchowna tylna

Grafiki stworzyłem w celach podglądowych, niestety ale program nie jest w stanie ukazać pełnej okazałości struktur mięśniowo-powięziowych. Tak samo jak w atlasach anatomicznych, program słabo przedstawia powięź.

Taśma powierzchowna tylna
Taśma powierzchowna tylna. Widok od tyłu. Visible Body Muslce Premium.
Taśma powierzchowna tylna
Taśma powierzchowna tylna. Widok od boku. Visible Body Muslce Premium.
Taśma powierzchowna tylna
Taśma powierzchowna tylna. Widok od przodu. Visible Body Muslce Premium.

Przebiega oczywiście po tylnej stronie ciała i dzieli się na dwie części. Od palców stóp do kolan oraz od kolan do brwi. Taśma ta odpowiedzialna jest na utrzymywanie postury oraz ruchy w płaszczyźnie strzałkowej: zgięcie kolan i stóp, wyprost bioder, kręgosłupa, głowy.

Przebieg taśmy powierzchownej tylnej:

Powierzchnia podeszwowa paliczków palców stóp <-> powięź podeszwowa i krótkie zginacze palców <-> kość piętowa <-> mięsień brzuchaty łydki i ścięgno Achillesa <-> kłykcie kości udowej <-> mięśnie kulszowo-goleniowe <-> guz kulszowy <-> więzadło krzyżowo-guzowe <-> kość krzyżowa <-> powięź krzyżowo-lędźwiowa/mięsień prostownik grzbietu <-> grzebiń potyliczny <-> czepiec ścięgnisty, rozcięgno naczaszne <-> kość czołowa, brzeg nadoczodołowy.

Zaburzenia w obrębie tej taśmy mogą objawiać się m.in.: ograniczeniem zgięcia grzbietowego stopy, skróceniem mięśnie kulszowo-goleniowych, zaburzeniami w obrębie miednicy, pogłębieniem lordozy lędźwiowej, przeprostem odcinka szyjnego kręgosłupa, zaburzeniami koordynacji między ruchami oczu i kręgosłupem.

Przedstawiając temat skrótowo, musiałem pominąć WIELE bardzo istotnych aspektów. Artykuł miał za zadanie jedynie nakierować osobę, która wcześniej z taśmami się nie spotkała. Więcej informacji o tej tematyce znajdziesz w książce Taśmy anatomiczne. 

2 Replies to “Taśma powierzchowna tylna – Anatomy Trains

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *