Sztuczka z dłonią – FizjoterapiaHD; jaki jest mechanizm?

Portal FizjoterpiaHD umieścił kiedyś na YouTube fajny trick z prostowaniem palców dłoni. Poniżej do obejrzenia. Przygotujcie sobie coś płaskiego i twardego pod dłoń, aby sprawdzić czy potraficie wykonać sztuczkę.

Istnieje niewielka część populacji (domyślam się, że głównie kobiety, ze względu na ich charakterystyczną fizjologię i anatomię), która będzie potrafiła wykonać wyprost palca serdecznego w stawie śródręczno-paliczkowym przy ułożeniu dłoni jak na filmie, czyli przy zgiętym palcu środkowym do kąta 90° w st. śródręczno-paliczkowym (MCP) i zgięciu w PIP (międzypaliczkowym bliższym).

Filmik, który podesłała mi koleżanka mojej narzeczonej, gdzie wykonuje całą sztuczkę:

Dlaczego przeciętny człowiek nie  jest w stanie tego wykonać…Na to pytanie odpowiada atlas anatomiczny oraz Bochenek. Musimy sobie przeanalizować mięsień prostownik palców oraz jego ścięgna, a także inne prostowniki palców. Na obrazku poniżej, na żółto podświetlony został m. extensor digitorum. Jak wiemy i jak możemy się dopatrzeć palce: wskazujący i mały, mają dodatkowo swoje własne prostowniki. Podczas sztuczki przeszkodą nie jest wyprostowanie tych palców w MPC, pozwala to wysun2014-12-04 15_05_30-Muscle Premiumąć wniosek, że cały kłopot wynika z anatomii mięśnia prostownika palców. Niektórzy mogą mylnie uważać, że dochodzi do rozciągnięcie mięśnia prostownika placów, co powoduje, że nie ma już luzu na wykonanie ruchu innym palcem. W takim wypadku ruch prostowania palca serdecznego nie rozciągałby mięśnia, lecz go skrócił, a tym samym dał mu więcej luzu, a więc całkiem przeciwny mechanizm.

Bochenek prawdę nam powie. Ruch ten jest nie do wykonania z powodu połączeń międzyścięgnowych, które przeważnie występują w liczbie trzech. Widać je na grafice. Zginając palec środkowy pociągamy za nim poprzez połączenie międzyścięgnowe palec serdeczny oraz lekko wskazujący. Tak samo zginając palec wskazujący pociągamy za nim palec środkowy (byłaby to łatwiejsza wersja sztuczki) oraz zginając palec serdeczny utrudniamy wyprost palcu wskazującemu. To mechanizm połączeń międzyścięgnowych upośledza tego typu ruchy naszymi palcami.

Niektórzy ludzi natomiast mają mniej połączeń, tzn. jedno lub dwa. Brak połączeń między palcem serdecznym a środkowym umożliwi ruch, który wykonała na filmiku ta młoda dziewczyna.

2014-12-04 15_46_15-Anatomia układu ruchu (2013) - Z.Ignasiak - PDF-XChange ViewerWrzuciłem tutaj skan z Anatomii układu ruchu, Z. Ignasiaka, swoją drogą przedruk z atlasu Sobotty, aby pokazać, że nie we wszystkich atlasach będziemy mogli zobaczyć ów połączenia. Choć możliwe, że Sobotta przedstawia je w swoim atlasie gdzie indziej, np. w zbliżeniu na rękę.

Niżej natomiast wstawiam skan z Atlasu Anatomii Człowieka Nettera, gdzie doskonale widać ów połączenia.

Scan0001

Jeden komentarz

  1. Grając na gitarze mam problem z rozdzielnością palca serdecznego i małego lewej ręki. Tak samo nie mogę policzyć na palcach zaczynając od kciuka kończąc na małym. Po środkowym nie jestem w stanie wyprostować w ogóle serdecznego, najpierw „otwieram” mały palec a później serdeczny. Zawsze spotyka się to ze śmiechem 🙂
    Czy są jakieś ćwiczenia, które mogą wspomóc rozdzielność tych palców?
    Pozdrawiam
    Dominik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *