Anatomia Nettera do kolorowaniaW komplecie

Książkę kupiłem w zestawie z Atlasem anatomii człowieka Nettera w cenie nieco ponad 200 zł. Sądzę, że to dobra cena jak na obie te pozycje. Początkowo myślałem, że będą to szkice człowieka, a zadaniem będzie dorysować jakieś elementy, albo pokolorować struktury, które nie zostały podpisane. Okazało się jednak, że wybrano prostszą drogę, ponieważ wystarczy “tylko” kolorować. Kolorowanka została stworzona przez Johna T. Hansena przy użyciu rycin Franka H. Nettera i Carolsa A.G. Machado.

W środku

Kolorowanka składa się z jedenastu rozdziałów, zaczyna się od informacji ogólnych (tkanki, płaszczyzny, połączenia kości itp.) a następnie przedstawione są układy tj. szkieletowy, mięśniowy, nerwowy, sercowo-naczyniowy, chłonny, płucny, pokarmowy, moczowy, rozrodczy oraz wydzielniczy. Książka posegregowana jest w tzw. karty, każdy rozdział ma inną liczbę kart. Jedna karta odpowiada dwóm stronom. Zawsze po lewej stronie możemy znaleźć krótkie, precyzyjne informacje na dany temat oraz polecenie, które elementy mamy pokolorować, natomiast na prawej stronie znajduje się szkic, którego będziemy kolorować.

Informacje tak jak pisałem są zwięzłe, krótkie, rzeczowe, często zgrupowane w tabelkach (np. lokalizacja, funkcje i unerwienie mięśni przedramienia). Po zapoznaniu się z tą wiedzą, autor podaje nam kilka elementów, które musimy pokolorować, każdy na inny kolor – zwykle sami wybieramy jakie mają być to kolory, jednak czasami autor sam je za nas wybiera (np. żyły sugeruje kolorować na niebiesko, a tętnice na czerwono). Prawie zawsze możemy spotkać się z akapitem podpisanym jako “uwagi kliniczne“, w których opisane są dane struktury z punktu widzenia klinicznego, czyli najczęstsze problemy jakie im dolegają.

Wszystkie struktury zapisane są w nomenklaturze polskiej. Redakcją wydania I zajął się Janusz Moryś, ten sam który redagował Atlas anatomii człowieka Nettera. W atlasie można było spotkać kilka prostych błędów, w kolorowance natomiast ich nie zauważyłem.

Rysunki są bardzo ładne. W większości są to szkice z Atlasu Nettera, jednakże niektórych rycin w nim nie znajdziemy. Często możemy zobaczyć daną strukturę z innej perspektywy niż w atlasie. Poza tym znajdują się też szkice tkanek czy komórek, których w atlasach raczej nie zobaczymy. Wykorzystywane są przekroje podłużne i poprzeczne, zwykle jeden organ/mięsień jest przedstawiony w paru przekrojach.

Anatomia Nettera do kolorwania

Podsumowanie

Pozycja jest dobrym odskokiem od monotonnej nauki. Niektórzy ludzie mają wyrzuty sumienia, kiedy np. nie robią nic pożytecznego, nie można jednak ciągle się uczyć, bo umysł nie daje rady, dlatego taka kolorowanka jest bardzo przydatna. Z jednej strony odpoczywamy przy niej, a z drugiej ciągle czegoś się uczymy. Oczywiście może ona być jedynie dodatkiem do nauki, najlepiej chyba byłoby przeznaczyć ją do utrwalenia informacji.

Niestety nie mam skanera, dlatego dodaję fotografię wnętrza kolorowanki. Dziwi mnie, że wydawnictwa nie umieszczają skanów niektórych stron. Wydawnictwa podają, że kolorowanka ma 360 stron. Do rozpoczęcia zabawy w kolorowanie potrzebujemy 12-stu różnokolorowych kredek, gumki i podstrugiwaczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *