Udało się – 100 000 podpisów dla fizjoterapii

Ciężko było uwierzyć, że Stowarzyszeniu Fizjoterapia Polska udało się zebrać 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Początkowo liczba podpisów rosła bardzo wolno, natomiast pod koniec kampanii podpisów do Stowarzyszenia zaczęły napływać tysiące. Warto przypomnieć, że czas na zebranie 100 000 podpisów w przypadku inicjatywy obywatelskiej to 3 miesiące. Fizjoterapia Polska argumentuje regulację zawodową m.in. niebezpieczną sytuacją na rynku, gdzie osoby bez wykształcenia w kierunku fizjoterapeutycznym, mogą zakładać swoje firmy i próbować leczyć pacjentów. Prócz tego wejście w życie ustawy miałoby zmniejszyć kolejki do specjalistów.

Pierwsze czytanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

10 września odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w sejmie. W tym samym dniu przedstawiono jeszcze dwa obywatelski projektu ustaw. Łącznie głos kilkuset tysięcy obywateli, a sala sejmowa była prawie pusta.

Partie polityczne miały swoich przedstawicieli, którzy zabrali głos nt. ustawy. Z poszczególnymi opiniami można zapoznać się TUTAJ.

Ciąg dalszy nastąpi…

Ostatecznie projekt obywatelski tak samo jak wcześniej projekt PSL-u i PTF-u został skierowany do Komisji Zdrowia, w celu prowadzenia dalszych prac. Warto dodać, że mimo iż kadencja sejmu niedługo kończy się, projekty obywatelskie nie zostają anulowane i dalej można nad nimi pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *