W dzisiejszym wpisie odświeżymy sobie wiedzę nt. mięśni zębatych: przedniego, tylnego górnego oraz tylnego dolnego.

Mięsień zębaty przedni (m. serratus anterior)

Mięsień zębaty przedni.
Mięsień zębaty przedni.

Położony jest po bocznej stronie tułowia. Jest mięśniem płaskim, ale dużym. Od przodu częściowo przykryty jest mięśniami piersiowymi, od tyłu i boku natomiast mięśniem najszerszym grzbietu i łopatką. Podczas ćwiczenia brzuszków u niektórych ludzi można spostrzec włókna tego mięśnia. Jego włókna przyczepiają się do górnych dziesięciu żeber tworząc zęby czy też widełki, które kończą się na brzegu przyśrodkowym łopatki.

Czynności

Obszerny mięsień zębaty przedni możemy podzielić na trzy części: górną środkową i dolną. Aby zorientować się, jak będzie działa dana część mięśnia wystarczy wyobrazić sobie przebieg włókien lub spojrzeć na dołączoną grafikę. Część górna i środkowa będzie pociągała obręcz barkową do przodu, część dolna będzie obniżała bark oraz przesuwała kąt dolny łopatki do przodu w stronę dołu pachowego. Cały mięsień dociska łopatkę do klatki piersiowej, a kiedy jest niewydolny lub porażony, spostrzega się odstawanie łopatek. Mięsień zębaty przedni jest pomocniczym mięśniem wdechowym, ponieważ przy ustabilizowanej łopatce, będzie zwiększać wymiar poprzeczny klatki piersiowej, pociągając żebra ku bokowi. Stąd też często, kiedy ktoś wykona duży wysiłek, opiera się rękoma o coś stabilnego, aby zwiększyć pracę wdechową.

Unerwienie

Nerw piersiowy długi (C5-C8)

Mięsień zębaty tylny górny (m. serratus posterior superior)

V. Muscle Premium. M. zębaty tylny górny
V. Muscle Premium. M. zębaty tylny górny

Leży pod mięśniem czworobocznym i równoległobocznym. Jest cienki i szczątkowy, stąd przyczepy są dosyć zmienne. Zaczyna się na wysokości wyrostków kolczystych C6 – Th2 przyczepiając się do nich oraz do więzadła nadkolcowego i karkowego. Następnie kierując się bocznie ku dołowi, łączy się czterema zębami z żebrami II, III, IV, V.

Czynności i unerwienie

Mięsień zębaty tylny górny jest pomocniczym mięśniem wdechowych, dźwiga bowiem żebra. Unerwiony przez nerwy międzyżebrowe I-IV.

Mięsień zębaty tylny dolny (m. serratus posterior inferior)

V. Muscle Premium. M. zębaty tylny dolny
V. Muscle Premium. M. zębaty tylny dolny

Położony jest w dolnej części grzbietu (w okolicy przejścia piersiowo-lędźwiowego), przykryty głównie mięśniem najszerszym grzbietu. Przyczepem początkowym określa się blaszkę tylną powięzi piersiowo-lędźwiowej oraz wyrostki kolczyste Th11 do L3. Następnie biegnie skośne ku górze do dolnych żeber (IX, X, XI, XII). Wytwarza więc jak mięsień zębaty tylny górny cztery widełki.

Czynności i unerwienie

Serratus posterior inferior jest pomocniczym mięśniem wydechowym, ponieważ opuszcza żebra. Unerwiony przez nerwy międzyżebrowe IX-XI.

6 Replies to “Mięśnie zębate: m. zębaty przedni, m. zębaty tylny

 1. Mięsień zębaty tylny dolny:

  “czynność: działa pomocniczo podczas wdechu(!), poprzez skurcz zwęża dolny otwór klatki piersiowej, tworząc stabilny punkt podparcia dla przepony” – Atlas anatomii człowieka PROMETEUSZ

  kto ma racje :)? pozdrawiam.

 2. Obaj macie rację 🙂
  Z atlasu Sobotta:
  “pociąga cztery dolne żebra ku dołowi; wspomaga wydech; może też wspierać forsowny wdech jako antagonista dla oddziaływania na dolne żebra”
  pozdrawiam

 3. Witam. Znalazłem się na tej stronie z powodu kontuzji. Wstępnie zdiagnozowano pęknięcie górnego żebra (przód, strona prawa). Po 4tyg w bólu (szczególnie przy wdechu czy odwodzenia ramienia w bok) żadnej poprawy. Wymusiłem RTG i okazało się, że to naderwany mięsień zębaty przedni, górny. Leczenie farmakologiczne Olfen, teraz Opokan Forte i ibuprofen. Moje pytanie czy taką kontuzję można rehabilitować? Lub jakie ćwiczenia mogę wykonywać, aby przyspieszyć proces zrastania się mięśnia.
  Będę mega wdzięczny za każdą radę.
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *