Rotatory zewnętrzne uda
Mięśnie te należą do grupy mięśni brzusznych obręczy kończyny dolnej. Ich funkcje w trzech aspektach się powielają: obracają udo na zewnątrz, przywodzą udo oraz prostują je nieznacznie. O specyficznych czynnościach każdego mięśnia z osobna również napiszę. Warto natomiast zdawać sobie sprawę, z tego, że mięśnie te będą pełniły przeciwstawne funkcje w zależności od położenia stawu i tak np. m. czworoboczny uda może również zginać staw udowy oraz obracać go do wewnątrz, a mięśnie bliźniacze przy zgiętym udzie, będą je odwodziły.
M. zasłaniacz wewnętrzny (m. obturator internus)
Rozpoczyna się w okolicy wewnętrznej ograniczeń kostnych otworu zasłonowego oraz jego błony. Włókna jego przechodzą pod kolcem kulszowym, zawijają się i kończą w dole krętarzowym.
Specyficzna funkcja
Pomaga podczas czynności oddawania stolca.
Unerwienie
Splot krzyżowy – L4-S2
M. zasłaniacz zewnętrzny (m. obturator externus)
Rozpoczyna się w okolicy zewnętrznej ograniczeń kostnych otworu zasłonowego oraz jego błony. Włókna jego przechodząc między krętarzem mniejszym a szyjką kości udowej kończą się w dole krętarzowym.
Specyficzna funkcja
Stabilizuje głowę kości udowej w panewce – jest rozpięty pod głową (na szyjce).
Unerwienie
Gałąź tylna n. zasłonowego – L3-4
M. bliźniaczy górny (m. gemellus superior)
Rozpoczyna się na kolcu kulszowym, a kończy w dole krętarzowym. Przyczep końcowy zrasta się z m. zasłaniaczem wewnętrznym.
M. bliźniaczy dolny (m. gemellus inferior)
Rozpoczyna się na górnym brzegu guza kulszowego, a kończy w dole krętarzowym. Przyczep końcowy zrasta się z m. zasłaniaczem wewnętrznym.
Oba mięśnie bliźniacze spoczywają na torebce stawu biodrowego.
Unerwienie obu mięśni bliźniaczych:
Splot krzyżowy – L4-S2
M. czworoboczny uda (m. quadratus femoris)
Zaczyna się na brzegu bocznym guza kulszowego, włókna tworzące równoległobok przyczepiają się do grzebienia międzykrętarzowego kości udowej.
Unerwienie
Gałązka części przedniej splotu krzyżowego – L4-S2