Mięsień kruczo-ramienny należy do grupy przedniej mięśni ramienia.
Przyczepy

Rozpoczyna się na wyrostku kruczym łopatki, jest tam często zrośnięty z głową krótką m. dwugłowego ramienia oraz złączony ze ścięgnem m. piersiowego mniejszego. Włókna ku dołowi kończą się w połowie długości górnej powierzchni przedniej przyśrodkowej kości ramiennej.
Czynności

- zgina ramię w stawie ramiennym,
- przywodzi ramię w stawie ramiennym,
- obraca ramię na zewnątrz,
- obraca ramię do wewnątrz.
Unerwienie
- drobne gałązki z pęczka bocznego splotu ramiennego,
- nerw mięśniowo-skórny (nervous musculocutaneus) (C5-C7).
Unaczynienie
- tętnica okalająca ramię przednia od t. pachowej,
- tętnica okalająca ramię tylna od t. pachowej.
Topografia i uwagi
Mięsień coracobrachialis położony jest częściowo w jamie pachowej. Przykryty jest m. piersiowym większym, z boku i od przodu graniczy z głową krótką mięśnia dwugłowego ramienia. Od tyłu z mięśniem podłopatkowym i ze ścięgnami mięśni najszerszego grzbietu i obłego większego. Przebicie m. kruczo-ramiennego nerwem mięśniowo-skórnym w połowie jego długości świadczy o tym, że wcześniej składał się on z paru części. Czasem nerw mięśniowo-skórny dzieli mięsień na dwie części.
[…] Visible Body Muscle Premium. Mięsień kruczo-ramienny ukazany na niebiesko. Razem z synergistycznymi mięśniami przywodzi ramię do tułowia. Visible Body Muslce Premium. Mięsień dwugłowy ramienia podświetlony na niebiesko. Visible Body Muscle Premium. Mięsień ramienny podświetlony na niebiesko. Jego funkcją jest zginanie przedramienia, współpracuje w tym ruchu z m. dwugłowym oraz m. ramienno-promieniowym. […]