Mięsień dwugłowy ramienia należy do grupy przedniej mięśni ramienia.
Przyczepy

Głowa długa rozpoczyna się długim cienkim ścięgnem na guzku nadpanewkowym łopatki i obrąbku stawowym. Głowa krótka rozpoczyna się ścięgnem na wyrostku kruczym łopatki, ścięgno jest częściowo zrośnięte ze ścięgnem m. kruczo-ramiennego. Obie głowy biegnąc ku dołowi, łączą się, tworząc wrzecionowaty brzusiec, przyczepiają się do guzowatości kości promieniowej. Część włókien przechodzi w rozcięgno, przyczepiając się do powięzi łokciowej.
Czynności
- w stawie ramiennym zgina ramię,
- głowa krótka przywodzi ramię,
- głowa długa odwodzi i obraca do wewnątrz w stawie ramiennym
- zgina w stawie łokciowym,
- odwraca przedramię,
- rozcięgno napina powięź przedramienia.
Unerwienie
- nerw mięśniowo-skórny (C5-C6)
Unaczynienie
- gałązki tętnicy pachowej,
- gałązki tętnicy ramiennej.
Topografia

Górna część mięśnia jest położona w jamie pachowej między mm. naramiennym i piersiowym większym od przodu, a od tyłu między mięśniem najszerszym grzbietu i obłym większym. Do przodu mięsień dwugłowy ramienia przykryty jest powięzią ramienia, tkanką podskórną i skórą. W części środkowej spoczywa na mięśniu ramiennym.
Uwagi
U 10% populacji stwierdzono występowanie większej liczby głów (nawet do 5-ciu), choć znane są też przypadki braku całego mięśnia.
Witam – od wielu miesięcy dłoń mojej prawej ręki nie jest w pozycji naturalnej tak jak lewa. Np. w marszu, spacerze itp. jest ona zawsze skierowana do wewnątrz,czyli jest zawsze w pronacji – W przeszłości rękę przeciążyłem pracą na działce, kopanie działki,rozdrabnianie zbitej ziemi dłońmi – po kilku dniach moja ręka była spuchnięta w łokciu. Po dłuższych masażach opuchlizna zeszła i dziś nie odczuwam w ręce żadnego bólu. Jaka może być przyczyna tego stanu. Proszę o odpowiedź. pozdrawiam
[…] Źródło: http://ofizjo.pl/ […]