Badanie kliniczne dla fizjoterapeutów

Macleod Badanie kliniczne. Okładka.

Podręcznik Macleod Badanie kliniczne jest przystępnym źródłem wiedzy nt. oceny klinicznej wszystkich układów organizmu. Publikację pierwszy raz zauważyłem na profilu Ratownictwo medyczne – wspólna pasja (polecam polubić). Pomyślałem, że będąc fizjoterapeutą zapewne zdarzy mi się, albo zdarzyły w przeszłości sytuacje, gdzie nie potrafiłem określić stanu zdrowia pacjenta i na przykład nie pokierowałem go do specjalisty, mimo że jego stan na to wskazywał.

Autorzy i przejrzystość

Macleod Badanie kliniczne - spis treści
Macleod Badanie kliniczne – spis treści

Autorów podręcznika jest aż 34 (jeśli dobrze naliczyłem). W moim odczuciu świadczy to o profesjonalizmie tej publikacji i jej rzetelności.

Książka w formacie bliskim A4  oprawiona jest w miękką okładkę, a liczy ponad 450 stron. Swoimi barwami rzuca przyjazne światło na czytelnika. Tekst w podzielony jest w dwóch kolumnach, co sobie bardzo chwalę, bo nie trzeba nadmiernie wodzić oczami, co przyspiesza czytanie, czcionka i rodzaj papieru są moim zdaniem idealne.

Rozdziały są w większości zbudowane w taki sposób, że najpierw mamy krótki wstęp anatomiczny, potem zapoznajemy się z opisem niepokojących objawów i przypomnieniem ważnych definicji, a na końcu mamy opis badania podmiotowego i przedmiotowego z uwzględnieniem badań dodatkowych.

Ilustracje

Ryciny, których jest tutaj bardzo dużo, są wartościowym źródłem wiedzy. Przedstawione zostały zmiany skórne, badania palpacyjne, badania obrazowe, rysy anatomiczne, miejsca rzutowań bólu i inne. Prócz tego znajdziemy bardzo dużo tzw. ramek, gdzie umieszczone są najistotniejsze informacje czy fakty oparte na badaniach naukowych. Niestety w książce nie ma zawartej bibliografii, gdyby ktoś chciał szukać u źródła.

Odpowiedzialność zawodowa

W praktyce fizjoterapeutycznej, w której jak mówi ustawa, mamy możliwość samodzielnego działania, niezwykle istotna jest umiejętność przesiewu pacjentów. Dzięki przyswojeniu wiedzy z książki w niektórych przypadkach będziemy w stanie zalecić pacjentowi udanie się do specjalisty w konkretnej dziedzinie, dzięki czemu zaoszczędzi pieniądze i czas. Nauczymy się również jak opisywać niepokojące nas objawy, aby specjalista wyciągnął z nich jak najwięcej informacji. W książce oczywiście są zagadnienia typowo dla lekarzy, których fizjoterapeuta raczej nie będzie się zajmował, jednak zdecydowaną większość informacji można wykorzystać w praktyce.

Zapewne większość patologii opisanych w podręczniku będzie powtórką ze studiów, jednak dobrze uporządkowaną oraz wzbogaconą o badanie kliniczne.

Podsumowanie i koszt

Inne podręczniki z tej dziedziny, które czytałem i które mogę polecić, to: Diagnostyka różnicowa dla fizjoterapeutów, Interna Szczeklika, Anatomia i fizjologia człowieka w zdrowiu i chorobie.

Podręcznik Macleod Badanie kliniczne kosztuje obecnie około 100 złoty. Moim zdaniem to dobra cena jak na książkę tak bogato ilustrowaną i w tak profesjonalny sposób napisaną.

Kupując książkę uzyskuje się również dostęp online do kilkudziesięciu filmików przedstawiających badanie. Filmiki te są w języku polskim (napisy) z wyjątkiem skali Glasgow (angielski).

Jak można było spostrzec, książkę polecam i zachęcam do jej zakupu. Pozwoli ona w bezpieczniejszy sposób prowadzić praktykę fizjoterapeutyczną, przyda się również fizjoterapeutom pracujących w szpitalach, którzy muszą być obeznani z tematyką badania klinicznego i dysfunkcji różnych rodzajów.

Zalety: tematyka bardzo aktualna, przejrzystość publikacji, dużo elementów praktycznych, optymalna cena.

Wady: niewielka ilość odnośników do badań naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *