Skąd ten wpis?

Ostatnimi czasy wywiązała się dyskusja na grupie Fizjoracjonalni odnośnie jasności przekazu komunikatów publikowanych przez nasz samorząd zawodowy. Tak więc: czy fizjoterapeuci są za głupi na zrozumienie najprostszych informacji, czy może KIF nie potrafi rozmawiać z ludźmi? Odpowiadam: i to i to. Nie oczekuję jednak od pojedynczych fizjoterapeutów jakiś refleksji, natomiat proszę o nie Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Jako, że dotyczy mnie problem utraty źródła dochodu, chciałbym skorzystać z pomocy, którą przygotował dla nas łaskawy rząd. Niestety informacje na stronie ZUS-u nie są dla mnie w pełni zrozumiałe. Na ratunek przyszedł mi poradnik wydany przez samorząd. Sprawdźmy więc, na ile jest on pomocny oraz co można w nim polepszyć. Poniższy fragment wpisu kieruję również do Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Zwolnienie ze składek

 1. W pierwszym akapicie wymieniono, z których składek dotyczy zwolnienie: ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarancyjny Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Nic mi to jednak nie mówi, jest ich co prawda dużo, więc spodziewam się dużej ulgi, ale ile konkretnie? Ile dla osób samozatrudnionych, a ile dla podmiotów leczniczych na pracownika?
 2. W kolejnym akapicie informacja o duchownych, że mają prościej złożyć wniosek, ale czy to naprawdę takie ważne, po co ich w ogóle wymieniać?
 3. Infromacja dalej, że trzeba złożyć rozliczenienia do 30 czerwca 2020., ale jeśli jesteś zwolniony z ich składania to nie musisz. Hm.. Który fizjoterapeuta jest zwolniony z ich składania i na jakiej podstawie? Czy to kolejna informacja nie dotycząca fizjoterapeutów?
 4. Niżej informacja, że jak ktoś nie uregulował należności, to nic mu nie przysługuje, i że wynika to z regulacji UE. Fizjoterapeutów nie obchodzi z czego to wynika.
 5. To tyle o składkach – nie dowiedziałem się nawet ile zaoszczędzę.

Świadczenie postojowe – działalność gospodarcza

 1. Mamy ważną informacje – zostały podane konkretne kwoty! Brawo. Ale.. zaraz, zaraz, która dotyczy fizjoterapeutów?
 2. Jedno z wymagań: “przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek […]”. Tutaj trzeba pogłówkować. Powiedzmy, że dziś składam wniosek, czy mogę to zrobić i wliczyć jeszcze nieopłacone faktury za marzec? Czy powinienem czekać do końca miesiąca, aż wszystkie faktury zostaną oplacone? Co jeśli złożę wniosek dzisiaj, bo w sumie wszystkie faktury już wystawiłem, ale o dziwo pojawi się jakaś okazja pod koniec miesiąca i wystawię kolejną fakturę? Czy to oznacza, że w praktyce o postojowe należy starać się pod koniec miesiąca?
 3. Informacja o 300% wynagrodenia przeciętnego – warto by dopisać, ile to jest na dzień dzisiejszy, tym bardziej, że wcześniej już było.
 4. Nie masz innego tytułu od ubezpieczeń społecznych – co to w praktce oznacza, ja np. pracowałem w tym roku miesiac na umowe-zlecenie (m.in. przez to, że KIF wydał niejasny komunikat o wpisach do rejestru), czy to znaczy, że mam inny tytuł do ubezpieczeń społecznych? Co z osobami, które mają 1/4 etatu i działalność?
 5. Świadczenie postojowe 1300 zł, czy fizjoterapeuta może prowadzić w ogóle kartę podatkową, że o niej Redakcja wspomina? Wydaję mi się, że nie, więc po co ten zapis, który wywołuje strach, szczególnie po tym jak czytamy o zwoleniniu z VAT, a przecież nasze usługi są zwolnione.

Świadczenie postojowe dla umów cywilno-prawnych

 1. Podobna sytuacja: co to znaczy, że nie ma się innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, ile to jest 300% wynagrodzenia przeciętnego?
 2. Czy jeżeli ktoś na działalność np. fijoterapeutyczną i umowy cywilnoprawne np. na dotyczące edukacji, może starać się o podwójne postojowe?

Podsumowując, osoba tworząca ten poradnik skopiowała i wkleiła informacje z ZUS-u. Niczego nowego się tu nie dowiedziałem, w niczym mi ten poradnik nie pomógł. Szczerze powiedziwaszy jestem zawiedziony, kiedy zobaczyłem, że KIF coś takiego wydał, pomyślałem, że zniweluje to moje pytania: czy przysługuję mi 1300 zł czy 2080 zł, ile procent ZUS-u będę mniej płacił czy całość czy część, czy mogę skorzystać z postojowego i ulgi na ZUS jednocześnie, bo i takie plotki były, że nie można tego łączyć. Niestety na żadne z tych pytań nie dostałem jaśniejszej odpowiedzi niż na stronie ZUS-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *