Początki KIF

Założenia ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, która obowiązuje od maja zeszłego roku, wchodzą w życie. Tworzy się samorząd fizjoterapeutów, a wraz z nim pojawiają się pytania i komentarze fizjoterapeutów. Wszystko zaczęło się od Komitetu Organizacyjnego Samorządu Fizjoterapeutów, na którym wybraliśmy (a przynajmniej mieliśmy możliwość wyboru) delegatów do I Krajowego Zjazdu Fizjoterapeutow (KZF).

Poniżej chciałbym przedstawić w moim odczuciu najważniejsze działania, które podjęła Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Na pierwszy, Krajowym Zjeździe Fizjoterapeutów wybrano 64 przedstawicieli do Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF) po 4 z każdego województwa. Wybrano również przedstawicieli organów samorządu tj. Sądy Dyscyplinarne, Komisja Rewizyjna i Rzecznik Dyscyplinarny, ale co najważniejsze prezesem Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) na okres 4 lat został Maciej Krawczyk.

Kto może być fizjoterapeutą?

Zgodnie z ustawą, aby móc legalnie wykonywać zawód fizjoterapeuty należy prócz posiadania wykształcenia być w samorządzie, a co za tym idzie m.in. opłacać składki członkowskie. Składki ustalono na 25 zł miesięcznie. Widziałem wiele komentarzy sugerujących, że można się wstrzymać z opłatą do maja 2018 roku, biuro KRF potwierdziło tę informację – obowiązkowa rejestracja zaczyna się od 31 maja 2018 roku. Tutaj należy jednak pamiętać, że KRF ma 3 miesiące na wydanie dokumentów potwierdzających prawo wykonywania zawodu, tak więc najrozsądniej byłoby się zarejestrować pod koniec lutego 2018 roku (jeżeli pod uwagę bierzemy tylko finanse). Prawdopodobnie część fizjoterapeutów będzie zwolniona z opłaty składek, a części przysługiwać będzie ulga. KIFSzczegóły określi uchwała KRF.

Identyfikator potwierdzający prawo wykonywania zawodu ma kosztować 100 zł, kwota ta została ustalona przez Ministerstwo Zdrowia i jest to opłata jednorazowa.

Kontrowersje u niektórych budzi pensja prezesa – 12 200 złotych oraz wiceprezesa 6 000 złotych. Osobiście myślę, że nie przesadzono z wynagrodzeniem jak na tak odpowiedzialne funkcje. Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów ustalił również wynagrodzenia dla członków innych organów np. członek KRF, ma prawo do maksymalnie 800 zł za dzień posiedzeń.

Kodeks Etyki Zawodowej Fizjoterapeuty

Napisano specjalny Kodeks Etyki Zawodowej Fizjoterapeuty mający 10 punktów, o którym jest mowa w ustawie. Tutaj warto przypomnieć, że istnieje również kodeks etyczny stworzony przez członków PTF-u, mający 13 stron. Na Zjeździe ustalono również zasady gospodarowania finansami oraz co ważne cały program działań KIF na okres 2017-2020. Zapoznanie się z nim pomoże zrozumieć, skąd wzięła się taka wysokość składek oraz co daje nam w ogóle samorząd i ustawa.

Po fali krytyki, która dotyczyła działań Izby, na jej portalu internetowym powstała zakładka “Pytania i odpowiedzi”, gdzie znaleźć można odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości. Zbierane są również opinie fizjoterapeutów nt. składek samorządowych oraz propozycji minimalnych wynagrodzeń zaproponowanych przez Porozumienie Zawodów Medycznych (które skądinąd zostały odrzucone przez p. Konstantego Radziwiła).

Po więcej informacji odsyłam do strony głównej Krajowej Izby Fizjoterapeutów (www.kif.info.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *