
Może ktoś z Was zwrócił uwagę, że nasze piękne cegiełki (brzuśce) mięśnia prostego brzucha nie występują lub są zdecydowanie gorzej widoczne poniżej pępka? Poniżej niego nie widać też kresy białej. Zastanawiało mnie, dlaczego tak prezentuje się nasz brzuch.
Smugi ścięgniste
Liczba smug ścięgnistych, które ograniczają brzuśce mięśnia, jest indywidualna (zazwyczaj od 3 do 4). U osób, które mają trzy smugi, przedziałka poprzeczna mięśnia poniżej pępka zwykle nie występuje, a więc mięsień zlewa się w kształt trójkąta.
Zmniejsza się ku dołowi
Kresa biała zwęża się ku dołowi, i tak pod wyrostkiem mieczykowatym ma około 2,5 cm a poniżej pępka może być węższa ponad dwa razy. Jest więc mniej widoczna.
Blaszki
Cały mięsień prosty brzucha oraz kresa biała i smugi ścięgniste pokryte są od przodu i tyłu blaszkami przednią i tylną. Blaszka przednia ku dołowi staje się coraz grubsza, a więc zmniejsza i wypełnia kresę białą ze smugami ścięgnistymi, sprawiając, że stają się one mniej widoczne. Dzieje się tak, ponieważ powyżej pępka blaszka ta zbudowana jest z rozcięgien mięśni skośnych brzucha, zaś poniżej pępka dołącza się do nich rozcięgno mięśnia poprzecznego.
Trening
Dolna część mięśnia prostego brzucha jest poddawana mniejszemu wysiłkowi, dlatego słabiej się rozwinęła.