Poręczna pozycja

Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet oczekujących dziecka
Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet oczekujących dziecka, Bożena Borys. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2000 r. Okładka.

Niegruba, ilustrowana książka (około 100 stron formatu A5) skierowana właśnie dla kobiet w stanie błogosławionym, które pragną lub zastanawiają się nad tym, czy warto czynnie przygotować się do porodu. Autorką książki jest mgr wychowania fizycznego Bożena Borys, która prowadzi szkołę rodzenia w Warszawie. Osobiście zapoznałem się z książką, ponieważ w przyszłości chciałbym pracować z takimi kobietami oraz ich dziećmi.

W środku

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to pozytywna i miła stylistyka książki. Autorka zwraca się wprost do czytelniczki, jak do swojej dobrej koleżanki, której pragnie przekazać trochę rad. Z drugiej strony nie odczułem nadmiaru słodzenia, czytelniczka często uświadamiana jest, że to od niej zależy, jak będzie wyglądała po porodzie, czy będzie bolał ją kręgosłup, czy poród będzie mniej bolesny. Pisząc o niektórych rzeczach, autorka wzorowała się na różnych pozycjach, o których wspomina w publikacji, miło z jej strony, że ukazuje kobiecie ciężarnej inne pozycje, z którymi mogłaby się zapoznać.

Pozwolę sobie umieścić tutaj spis treści książki. Ogólnie rozdziały rozmieszczone zostały zgodnie z chronologiom wydarzeń przewidzianym dla kobiety ciężarnej, jednak warto przeczytać całą książkę od razu, zważywszy, że jest cienka, a niektóre rozdziały dotyczą całego okresu ciąży.

Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet oczekujących dziecka
Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet oczekujących dziecka. Spis treści.

Większość ćwiczeń zawartych w książce zostały wzbogacone czarno-białymi rysunkami. Same w sobie poszczególnie zadania opisano w sposób zrozumiały i ich prawidłowa interpretacja nie powinna stanowić problemu. Ćwiczenia pogrupowane zostały zgodnie z ich efektami, np. ćwiczenia zwiększające sprawność ogólną i ruchomość stawów. Autorka umieszcza oczywiście informacje, w jakim okresie należy wykonywać odpowiednią gimnastykę. Z ciekawszych ćwiczeń wymieniłbym: ćwiczenia profilaktyczne przeciw płaskostopiu (stopy kobiety ciężarnej mogą nie wytrzymywać zwiększonego obciążenia, i stracić swoje wysklepienia), ćwiczenie zapobiegające nietrzymaniu moczu (bardzo popularne schorzenie kobiet ciężarnych oraz kobiet po porodzie, szczególnie po kilku porodach), ćwiczenia zwiększające elastyczność mięśni krocza i dna miednicy (zmniejszą ból związany z porodem oraz go przyspieszą), ćwiczenia zapobiegające żylakom, ćwiczenia rozluźniające mięśnie dna miednicy (podczas porodu niezwykle ważna jest umiejętność odpoczynku, relaksacji, kiedy nie występują skurcze), ćwiczenia parcia oraz ćwiczenia z mężem.

Książka nie składa się jedynie z ćwiczeń przygotowujących do porodu. Są w niej również zwięzłe informacje teoretyczne związane z porodem, postawą ciała. Również praktyczne wskazówki do przygotowania piersi do karmienia, zestawy ćwiczeń, które warto wykonywać w okresie połogu, tzw. ćwiczenia dla urody czy nawet gimnastyka i masaż niemowlaka.

Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet oczekujących dziecka
Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet oczekujących dziecka. Skan przykładowych stron.

Podsumowanie

Co mi się w tej książce spodobało to jej zwięzłość, a jednocześnie przydatność. Cena również niewielka. Obecnie drukuje się multum książek skierowanych dla kobiet w ciąży, które moim zdaniem w większości mają przerost formy nad treścią. Ta publikacja, mimo że niemłoda z pewnością przyda się kobiecie ciężarnej, a w szkole rodzenia będzie można podpytać o nowoczesne i skuteczne inne metody poprawiające przebieg porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *