Książka Taping została wydana przez Edra Urban&Partner. Ta właśnie informacja sprawiła, że zainteresowałem się podręcznikiem – firma ta sprzedaje w moim odczuciu jedne z najlepszych fizjoterapeutycznych książek.

Podręcznik został napisany przez austriackiego lekarza ortopedę Ramina Ilbeyguia, który specjalizuje się w akupunkturze i osteopatii. Sąd też w książce możemy napotkać odniesienia do tych dziedzin. 

Drugie wydanie z 2018 roku

Drugie wydanie książki zostało opublikowane w 2018 roku, jest to więc książka – wydawać by się mogło – aktualna. Niestety patrząc na piśmiennictwo okazuje się, że najnowsze źródła pochodzą z roku 2011.
Podręcznik został wydany w formacie zbliżonym do A4 w miękkiej oprawie koloru żółtego. Taping ma około 300 stron, które są bogato i ładnie ilustrowane. Papier jest delikatnie błyszczący, czcionka wyraźna, a strona podzielona na dwie kolumny, dzięki czemu szybciej się czyta. 

Darmowy fragment: https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/taping-zastosowanie-kliniczne-techniki-efekty-terapii/pdf/taping.pdf

Do publikacji dołączono także wideo, które można obejrzeć na stronie internetowej po zeskanowaniu kodu QR. Filmy są w języku niemieckim.

16 rozdziałów zamkniętych w czterech kategoriach:

  • Podstawy
  • Techniki umieszczania plastrów
  • Zastosowanie kliniczne
  • Aneks

dobrze oddaje budowę książki. 

https://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/14434/tytul/taping-ilbeygui-saulicz-edra-urban-partner

Treść, co znajdziemy w środku?

Podręcznik czyta się dobrze, jest zrozumiały, a autor opisuje konkretne sposoby naklejania tak, aby można było je wykonać prawidłowo bez zerkania na fotografię. 

Mimo, że książka dotyczy tapingu, nie ma w niej praktycznie żadnych istotnych informacji o tapingu sztywnym. Tytuł więc może wprowadzać w błąd. Poza tym piśmiennictwo, na którego bazie została stworzona publikacja jest bardzo ubogie. Autor powołuje się na podręczniki, a nie artykuły naukowe. Dodatkowo źródła nie są przypisane do akapitów, konkretnych informacji, lecz do całej książki. Trudno więc odnieść się do kontrowersyjnych stwierdzeń. W zasadzie jest to niemożliwe, bo przy źródle autor nie podaje stron… Jako że jest to książka z 2018 roku miałem nadzieję, że odnajdę w niej odniesienia do badań naukowych, które są przecież popularne w dziedzinie kinesiotapingu. Niestety wygląda to bardziej jak ładna acz mało merytoryczna prezentacja studencka…

Autor podając przykłady plastrowania na dane schorzenia opisuje ogólnie jakie objawy może wywoływać dana dysfunkcja oraz jakie są sposoby jej leczenia (nie tylko taping). Muszę przyznać, że można sobie przypomnieć niektóre rzeczy lub nauczyć. Jednak co do sposobów leczenia, mogą być one mocno kontrowersyjne, szczególnie, że autor nie powołuje się na żadne badania, lecz raczej na swoje doświadczenie. A wymienia nader często choćby metodę FDM. 

Zostały też przedstawione podstawowe zasady badania układu mięśniowo-szkieletowego z uwzględnieniem badania neurologicznego oraz oznaczono miejsca najczęstszego występowania punktów spustowych. 

Cena i podsumowanie

Cena książki na dzień dzisiejszy to 110 zł. Jak na pozycję o dość dużym formacie i kolorowych fotografiach to niedużo. Z drugiej strony widziałem kiedyś bezpłatne ebooki o kinezjotapingu, które są na podobnym (niskim) poziomie merytorycznym.

Same ilustracje, fotografie i schematy dodają książce uroku i wywołują wrażenie profesjonalizmu. Porównując to do polskiego kompendium wiedzy o kinesiology tapingu Dynamicznego plastrowania Z. Śliwińskiego, polscy wydawcy muszą się jeszcze wiele nauczyć.

Jeżeli posiadasz już podręcznik dotyczący dynamicznego plastrowania, to prawdopodobnie ta publikacja niewiele wniesie do Twojego warsztatu. Natomiast polecam tę pozycję, jeśli to będzie Twoja pierwsza tego typu pozycja na półce. Osoby, które dużo pracują plastrowaniem raczej nie będą z tej książki zadowolone, ponieważ brakuje tam aktualnych odniesień naukowych. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *