Poszukiwania

Okładka Ortopedii Nettera
Okładka Ortopedii Nettera

Ciężko o dobrą książkę (w języku polskim) ogólnie mówiącej o ortopedii z perspektywy fizjoterapeuty. Trzeba chyba pogodzić się z tym, że zostaje czytanie pozycji przeznaczonych głównie dla studentów medycyny. Niestety w takich tytułach nie znajdziemy wyrafinowanych sposobów leczenia bezoperacyjnego. Poza tym — nie ma co się oszukiwać — studenci medycyny mają obszerniejszą wiedzę o fizjologii i patofizjologii człowieka, stąd niektóre z takich podręczników, mogą być trudne w odbiorze dla zwykłego studenta fizjoterapii.

Natomiast w tym wpisie przedstawię pozycję, która moim zdaniem godna jest polecenia. Nie ze względu na zaproponowaną rehabilitacje, lecz ze względu na ciekawe opisy dużej liczby chorób.

Dlaczego Nettera?

Ortopedia Nettera została zredagowana przez kilku lekarzy pod przewodnictwem Waltera B. Greene. Dlaczego Ortopedia N e t t e r a, domyślają się już ci, którzy spotkali się z atlasami Nettera. Frank H. Netter był zarówno lekarzem, jak i artystą. Stworzył on około 20 tysięcy anatomicznych ilustracji, które po jego śmierci wykupiło wydawnictwo Elcevier Inc. Zostały one wykorzystane w ponad 50 tytułach. Cały podręcznik, o którym piszę oparty, jest na jego rycinach.

W środku

Spis treści Ortopedii Nettera
Spis treści Ortopedii Nettera

Zbudowany z 19 rozdziałów, liczący około 450 stron podręcznik zawiera chyba opisy wszystkich podstawowych chorób związanych z narządem ruchu. Na wstępie każdego rozdziału, autorzy przypominają czytelnikowi anatomię i fizjologię, konieczną do zrozumienia zagadnienia. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, ja odniosłem wrażenie, jakby została napisana przez miłego, starszego pana, który opowiada o chorobach z pełnym zaangażowaniem.

Jednym z największym plusów publikacji są ilustracje Nettera. Dla niedoświadczonego studenta możliwość zobaczenia w książce w kolorze postawy człowieka w danej jednostce chorobowej, głównych jej objawów czy przyczyn, jest niezmiernie ważne. Obrazki są dobrze rozmieszczone, duże, barwne i charakterystyczne. W podręczniku użyto zarówno rycin z Atlasu anatomii człowieka Nettera, jak również Atlasu ortopedycznego Nettera.

Przykładowe ilustracje z Ortopedii Nettera:

[foogallery id=”2218″]

Koszt

Z pewnością jest to podręcznik, którego potrzebuje student fizjoterapii, ze względu na krótkie, ale treściwe opisanie wielu chorób ortopedycznych. Można ją nabyć za około 140 zł, wg mnie jest to dobra cena jak na zawartość książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *