Test na objaw wyprzedzania można wykonać w staniu i siedzeniu. Przedstawiam opis dla testu w staniu. Filmik natomiast pokazuje diagnostykę w siedzeniu.

Pozycja wyjściowa: Prosimy pacjenta, aby stanął prosto. Stopy na tej samej wysokości. Sprawdzamy czy miednica nie jest zrotowana, pochylona. Jeżeli jest, być może badany ma jedną nogę krótszą, trzeba wtedy na czas testu, podłożyć pod stopę deseczkę korygującą nierówność.

Ruch: Prosimy pacjenta o wykonanie powolnego skłonu do przodu.

Interpretacja:
W warunkach fizjologicznych przy skłonie tułowia w przód, ruch zachodzi w stawach kręgosłupa oraz w stawie krzyżowo-biodrowym. To znaczy kość krzyżowa pochyla się do przodu względem talerzy biodrowych (nazywamy to nutacją kości krzyżowej). Tak więc przy minimalnym skłonie do przodu nie wyczujemy przesunięcia KBTG. Kiedy natomiast pogłębimy skłon, ruch zajdzie również w stawach biodrowych, a wtedy oba talerze kości biodrowej pochylą się do przodu. Tym samym KBTG uniosą się.

czworoboczny lędźwiW teście więc będziemy oceniać palpacyjnie położenie KBTG. Powinny one przy inicjacji ruchu pozostać na miejscu, a następnie symetrycznie przesuwać się ku górze lub dalej pozostawać w miejscu. Jeżeli jeden z nich wyprzedzi drugi, będzie mogło oznaczać to, że po tej stronie staw SI (krzyżowo-biodrowy) jest zablokowany. Staw ten może być unieruchomiony m.in. przez: dysfunkcję samego stawu (zwyrodnienie), dysfunkcję więzadła krzyżowo-guzowego, więzadła biodrowo-lędźwiowego, przykurcz m. prostownika grzbietu, przykurcz m. czworobocznego lędźwi czy przykurcz mm. kulszowo-goleniowych. 

Uwagi:
1) Jeżeli chcemy wykluczyć przykurcz m. prostownika grzbietu po pochyleniu się przez pacjenta możemy chwilę odczekać. Być może napięty mięsień w tym czasie rozluźni się.
2) W pozycji siadu okracznego na leżance również możemy wykonać ten test. Niwelujemy wtedy ew. asymetrię w długości kończyn oraz napięcie mm. kulszowo-goleniowych.
3) W przypadku pacjentów z ryzykiem dyskopatii, możemy wykonać objaw wyprzedzania poprzez pochylenie do tyłu. Wtedy KBTG nie powinny się poruszyć lub ew. unieść się symetrycznie. Kolce biodrowe tylne górne uniosą się, ponieważ zginacze stawu biodrowego, będą pociągały talerze kości biodrowych ku przodopochyleniu, a więc KBTG mogą nieznacznie unieść się.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *