Masaż tkanek głębokich. Wizualny przewodnik po technikach [RECENZJA]

Najlepszy podręcznik do nauki masażu tkanek głębokich?

“Masaż tkanek głębokich. Wizualny przewodnik po technikach” Arta Riggsa to książka, którą można dostać w ramach kursu MTG u Czubaszewskiego i Szałańskiego. Pamiętam, że Piotrek Szałański, opisując publikację, powiedział, że to najlepsza książka (dotycząca tej metody), zawierająca wszystko, czego potrzeba, prócz mechaniki ciała. 

Autora książki znają chyba wszyscy doświadczeni terapeuci. Studenci natomiast powinni wiedzieć, przynajmniej tyle, że jest to ceniony masażysta oraz rolfer, który ostatnimi czasy swoje szkolenia poprowadził w Polsce.

W środku

Książka podzielona została na siedem rozdziałów (pomijając wstęp) skompensowanych w około 250 stronach. Pierwsze dwa rozdziały dotyczą podstawowych i moim zdaniem najważniejszych zagadnień masażu, czyli w jaki sposób dotykać, jak odczytywać zaburzenia w obrębie ciała pacjenta, jak ćwiczyć palpację, jak traktować ból. Mnie bardzo spodobał się podrozdział “Środki ostrożności”, w którym autor rozwiał moje wątpliwości związane z pracą w obrębie żylaków oraz gdzie przedstawione są wrażliwe struktury ciała i związane z tym rady , w jaki sposób dotykać. Omawiane są również “strategie ruchu w masażu”, czyli w jaki sposób stymulować tkankę do wydłużania (od technik delikatnych po agresywne), kiedy stosuje się pracę w poprzek włókien itp. Art w całej swojej publikacji namawia to eksperymentowania i pracy w ruchu wykonywanym przez klienta. Opisane są narzędzia stosowane w masażu tkanek głębokich: palce, kostki, pięści, przedramiona oraz łokcie.

Cały podręcznik zawiera sporo zdjęć ukazujących intencje i sposób ruchu. Poza nimi są jeszcze ryciny anatomiczne z opisami najważniejszych struktur oraz zdjęcia przedstawiające proste ćwiczenia.

Rozdział trzeci to czysta praktyka. Art dzieli się w nim sposobami, którymi pracuje z poszczególnymi częściami ciała w tym z powłokami brzusznymi, oddechem czy kręgosłupem. Sam znalazłem w nim wiele interesujących koncepcji, które na szkoleniu nie zostały omówione. Opisy technik są całkowicie zrozumiałe w odbiorze.

Dalej czytamy o tym, jaką profilaktykę możemy zaproponować naszym klientom oraz kiedy należałoby odesłać ich do lekarza (przedstawiono głównie takie schorzenia jak czerniak złośliwy i rak piersi).

Piąty rozdział to 100% zagadnień klinicznych, czyli praca w najczęstszych schorzeniach m.in. w cieśni nadgarstka, łokciu tenisisty, rwie kulszowej, czy skręceniu kostki. Terapia w każdej jednostce chorobowej jest opisana i uzasadniona. 

Przedostatni rozdział – moim zdaniem jeden z najciekawszych, uczy nas, w jaki sposób planować sesję masażu, na których mięśniach powinniśmy się skupić, w jaki sposób czytać ciało oraz pokazuje kilka strategii leczenia w pozycji siedzącej.

Na koniec poruszane są tematy związane z karierą zawodową, satysfakcją, błędami, które popełniamy niekoniecznie w technikach masowania, ale w samym nastawieniu do klienta i pracy. Godnym pochwały gestem jest przedstawienie sugerowanej literatury (z krótkim opisem każdej z publikacji), niestety część z wymienionych książek nie została wydana w języku polskim.

Podsumowanie

Książka została napisana w bardzo przystępny sposób, dlatego polecam ją każdemu fizjoterapeucie i masażyście. Nie potrzeba kursu MTG, aby wynieść z tej publikacji wiele praktycznych umiejętności. Sam autor wyszedł z podobnego założenia, a w przypadku trudniejszych obszarów do opracowania, zaleca już odbycie kursu.

Zalety: optymalna cena, dobrze się czyta, duża ilość rycin i zdjęć, książka zintegrowana z filmami na płytach DVD.

Wady: moim zdaniem można by tę książkę poszerzyć o dodatkowe paręset stron np. dodając postępowanie w innych schorzeniach.

Może zainteresują Cię inne recenzje?

Facebook

Komentarze (16)

16 Replies to “Medfile – program do prowadzenia dokumentacji medycznej

 1. W gabinecie już z Medfile korzystamy. Bardzo przydatne narzędzie, pacjenci mogą się sami zapisać, dokumentacja zawsze pod ręka w tablecie.

 2. ciekawe rozwiązanie, używamy w gabinecie medycyny estetycznej, dobre mają ceny, działają szybko

 3. Rzeczywiście, program medfile jest bardzo przydatny w gabinecie fizjoterapeutycznym. Bardzo fajny jest moduł: karta wizyty fizjoterapeutycznej, z której często korzystam i polecam także innym fizjoterapeutom i rehabilitantom.

 4. Korzystamy od kilku tygodni z Medfile, jak na razie dobrze się sprawdza. Nasze recepcjonistki są zadowolone, bo dużo szybciej zapisują pacjentów i kolejki nam się skróciły 😉 SMSy do pacjentów to też świetne rozwiązanie.

 5. Kalendarz, kalendarz i jeszcze raz kalendarz w Medfile! Jest tak funkcjonalny i przejrzysty, że naprawdę ułatwił pracę recepcji, a rehabilitanci wszystko widzą.

 6. bardzo przydatny przy rehabilitacji, można nawet umawiać na wizyty grup pacjentów, a ten formularz dla fizjoterapii – bomba.

 7. Bardzo użyteczny program. W gabinecie korzystam na komputerze, a w domu czasem sprwdzam z tableta, czy ktoś się np. nie zapisał na wizytę. Rejestracja online wykluczyła konieczność obecności rejestratorki do późnych godzin wieczornych.

 8. Najbardziej podoba mi się w tym programie możliwość wysyłania SMSów przypominających o wizycie. Moi pacjenci chwalą sobie taką zmianę w moim gabinecie 🙂

 9. Medfile polecił mi znajomy który już korzysta. Spróbowałem również sam. Program który jest zbudowany, wygląda jakby był oparty o współprace z specjalistami róznych dziedzin. Naprawdę. W naszej placówce mamy fizjoterapeutów, kardiologów oraz neurologów. Sprawdził sie przy każdej specjalizacji. Dodatkowo ta możliwość stworzenia formularzy – każdy zrobił sobie osobną kartę wizyty. Jest rewelacyjny!

 10. Na początku się bałam, korzystałam z innego programu wcześniej. Okazało się że ten jest łatwiejszy w obsłudze niż poprzedni. Ma też więcej funkcji. Używam go przede wszystkim, kiedy jeżdże do moich pacjentów na wizyty domowe – takich mam najwięcej.

 11. najbardziej zaawansowany program na rynku, który non stop wprowadza udogodnienia!

 12. Jestem troszkę z innej dziedziny medycyny, ale blisko związanej z fizjoterapią. Wykorzystuje dostępne w Medfile karty indywidualnej wizyty lekarskiej do prowadzenia pacjentów, bo są doskonale opracowane. Duże ułatwienie!

 13. Bardzo zaciekawiło mnie to stworzenie strony internetowej. Teraz kiedy trzeba sie promować, bo konkurencja jest tak duża. Trzeba sprawdzic jak to dziala i czy się opłaca, jesli jest razem z EDM.

 14. Program się przydał, okazał się niezawodny, jako elektroniczny kalendarz i przy zapisywaniu pacjentów. Wszystko przebiega bardziej sprawnie, niż przy papierowej dokumentacji. Dziękujemy za rzetelną recenzję.

 15. przydatny program do prowadzenia dokumentacji medycznej. Kartoteka pacjentów , możliwość uruchomienia płatności online. Ułatwia prace rejestracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.