Mięsień dwugłowy ramienia (biceps brachii)

Mięsień dwugłowy ramienia należy do grupy przedniej mięśni ramienia.

Przyczepy

Mięsień dwugłowy ramienia
Visible Body Muslce Premium. Niektóre mięśnie na grafice są przezroczyste, aby ukazać przyczepy mięśnia dwugłowego ramienia, który podświetlony jest na niebiesko.

Głowa długa rozpoczyna się długim cienkim ścięgnem na guzku nadpanewkowym łopatki i obrąbku stawowym. Głowa krótka rozpoczyna się ścięgnem na wyrostku kruczym łopatki, ścięgno jest częściowo zrośnięte ze ścięgnem m. kruczo-ramiennego. Obie głowy biegnąc ku dołowi, łączą się, tworząc wrzecionowaty brzusiec, przyczepiają się do guzowatości kości promieniowej. Część włókien przechodzi w rozcięgno, przyczepiając się do powięzi łokciowej.

Czynności

  1. w stawie ramiennym zgina ramię,
  2. głowa krótka przywodzi ramię,
  3. głowa długa odwodzi i obraca do wewnątrz w stawie ramiennym
  4. zgina w stawie łokciowym,
  5. odwraca przedramię,
  6. rozcięgno napina powięź przedramienia.

Unerwienie

  • nerw mięśniowo-skórny (C5-C6)

Unaczynienie

  • gałązki tętnicy pachowej,
  • gałązki tętnicy ramiennej.

Topografia

Visible Body Muslce Premium. Mięsień dwugłowy ramienia podświetlony na niebiesko.
Visible Body Muslce Premium. Mięsień dwugłowy ramienia podświetlony na niebiesko.

Górna część mięśnia jest położona w jamie pachowej między mm. naramiennym i piersiowym większym od przodu, a od tyłu między mięśniem najszerszym grzbietu i obłym większym. Do przodu mięsień dwugłowy ramienia przykryty jest powięzią ramienia, tkanką podskórną i skórą. W części środkowej spoczywa na mięśniu ramiennym.

Uwagi

U 10% populacji stwierdzono występowanie większej liczby głów (nawet do 5-ciu), choć znane są też przypadki braku całego mięśnia.

Facebook (0)

Komentarze (1)

One Reply to “Mięsień dwugłowy ramienia (biceps brachii)”

  1. Witam – od wielu miesięcy dłoń mojej prawej ręki nie jest w pozycji naturalnej tak jak lewa. Np. w marszu, spacerze itp. jest ona zawsze skierowana do wewnątrz,czyli jest zawsze w pronacji – W przeszłości rękę przeciążyłem pracą na działce, kopanie działki,rozdrabnianie zbitej ziemi dłońmi – po kilku dniach moja ręka była spuchnięta w łokciu. Po dłuższych masażach opuchlizna zeszła i dziś nie odczuwam w ręce żadnego bólu. Jaka może być przyczyna tego stanu. Proszę o odpowiedź. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.