Masaż leczniczy. Bóle dolnego odcinka kręgosłupa i miednicy [RECENZJA]

Wstęp

Okładka. “Masaż leczniczy. Bóle dolnego odcinka kręgosłupa i miednicy”.

Byłem dość zdziwiony, że mimo około dwa razy mniejszej objętości, książka “Masaż leczniczy. Bóle dolnego odcinka kręgosłupa i miednicy” Leona Chaitowa kosztowała tyle co Techniki energii mięśniowej. Wynika to pewnie z błyszczącego papieru i trochę większego formatu. Książka została wydana przez wydawnictwo Edra Ubran&Partner, a przetłumaczona przez Artura Dziaka.

Po studiach jesteśmy nastawieni, że w podręczniku do masażu, znajdziemy ładne zdjęcia, techniki jak go wykonać z opisem, jak powinien przebiegać dany ruch. No i jeszcze pewnie podstawy anatomiczne. W tej publikacji – co w moim odczuciu dobre – wygląda to inaczej, przeczytamy głównie o diagnostyce i anatomii, a dopiero potem o masażu, ale także o ćwiczeniach i profilaktyce. W książce nt. konkretnych technik masowania mamy może parędziesiąt stron.

Spis treści:

W środku

Autorzy obrali sobie za cel, nauczenie czytelnika diagnozowania pacjentów, pokazania im, z których pacjentów należy odesłać do innych specjalistów, w jakich stanach stosować jaki rodzaj masażu, a może ćwiczenia… Przedstawiono więc podstawowe testy mięśniowe np. na czworoboczny lędźwi, kulszowo-goleniowe, naprężacz powięzi szerokiej, wielodzielny itd. W publikacji jest również kilka wzmianek związanych ze stawami, głównie autorzy skupili się tutaj na stawach biodrowo-krzyżowych. Sam jako fizjoterapeuta byłem pozytywnie zaskoczony testami klinicznymi na stawy, które są raczej omijane na studiach. Omówiono również badanie skóry – tzw. CZAR – czułość, zmiany skórne, asymetria, ruch oraz punktów spustowych i ich terapię.

Jak wspomniano stricte nt. masowania nie dowiemy się wiele ponad to co w najpopularniejszych podręcznikach do masażu. Opisane zostały parametry masażu tj. rytm, siła, czas czy prędkość, ogólne wskazówki oraz masaż w dysfunkcjach oddechowych. Opisano także objawy występujące w napięciu i skróceniu konkretnych mięśni, ich badanie oraz postępowanie. W dwóch ostatnich rozdziałach skupiono się na ćwiczeniach fizycznych – głównie wzmacniających stabilizację głęboką oraz profilaktyce.

Podsumowanie

Moim zdaniem książka zawiera bardzo wiele istotnych informacji zarówno dla masażystów jak i fizjoterapeutów. Mimo swojej niewielkiej objętości porusza większość zagadnień z Technik energii mięśniowej. Stąd uważam, że książka warta jest polecania.

Zalety: poruszono w niej wiele zagadnień, duża część poświęcona badaniu i diagnostyce, elementy poświęcone diagnostyce różnicowej, książka oparta na publikacjach naukowych.

Wady: dość wysoka cena, zbyt mało informacji nt. masowania.

Może zainteresują Cię inne recenzje?

Facebook

Komentarze (16)

16 Replies to “Medfile – program do prowadzenia dokumentacji medycznej

 1. W gabinecie już z Medfile korzystamy. Bardzo przydatne narzędzie, pacjenci mogą się sami zapisać, dokumentacja zawsze pod ręka w tablecie.

 2. ciekawe rozwiązanie, używamy w gabinecie medycyny estetycznej, dobre mają ceny, działają szybko

 3. Rzeczywiście, program medfile jest bardzo przydatny w gabinecie fizjoterapeutycznym. Bardzo fajny jest moduł: karta wizyty fizjoterapeutycznej, z której często korzystam i polecam także innym fizjoterapeutom i rehabilitantom.

 4. Korzystamy od kilku tygodni z Medfile, jak na razie dobrze się sprawdza. Nasze recepcjonistki są zadowolone, bo dużo szybciej zapisują pacjentów i kolejki nam się skróciły 😉 SMSy do pacjentów to też świetne rozwiązanie.

 5. Kalendarz, kalendarz i jeszcze raz kalendarz w Medfile! Jest tak funkcjonalny i przejrzysty, że naprawdę ułatwił pracę recepcji, a rehabilitanci wszystko widzą.

 6. bardzo przydatny przy rehabilitacji, można nawet umawiać na wizyty grup pacjentów, a ten formularz dla fizjoterapii – bomba.

 7. Bardzo użyteczny program. W gabinecie korzystam na komputerze, a w domu czasem sprwdzam z tableta, czy ktoś się np. nie zapisał na wizytę. Rejestracja online wykluczyła konieczność obecności rejestratorki do późnych godzin wieczornych.

 8. Najbardziej podoba mi się w tym programie możliwość wysyłania SMSów przypominających o wizycie. Moi pacjenci chwalą sobie taką zmianę w moim gabinecie 🙂

 9. Medfile polecił mi znajomy który już korzysta. Spróbowałem również sam. Program który jest zbudowany, wygląda jakby był oparty o współprace z specjalistami róznych dziedzin. Naprawdę. W naszej placówce mamy fizjoterapeutów, kardiologów oraz neurologów. Sprawdził sie przy każdej specjalizacji. Dodatkowo ta możliwość stworzenia formularzy – każdy zrobił sobie osobną kartę wizyty. Jest rewelacyjny!

 10. Na początku się bałam, korzystałam z innego programu wcześniej. Okazało się że ten jest łatwiejszy w obsłudze niż poprzedni. Ma też więcej funkcji. Używam go przede wszystkim, kiedy jeżdże do moich pacjentów na wizyty domowe – takich mam najwięcej.

 11. najbardziej zaawansowany program na rynku, który non stop wprowadza udogodnienia!

 12. Jestem troszkę z innej dziedziny medycyny, ale blisko związanej z fizjoterapią. Wykorzystuje dostępne w Medfile karty indywidualnej wizyty lekarskiej do prowadzenia pacjentów, bo są doskonale opracowane. Duże ułatwienie!

 13. Bardzo zaciekawiło mnie to stworzenie strony internetowej. Teraz kiedy trzeba sie promować, bo konkurencja jest tak duża. Trzeba sprawdzic jak to dziala i czy się opłaca, jesli jest razem z EDM.

 14. Program się przydał, okazał się niezawodny, jako elektroniczny kalendarz i przy zapisywaniu pacjentów. Wszystko przebiega bardziej sprawnie, niż przy papierowej dokumentacji. Dziękujemy za rzetelną recenzję.

 15. przydatny program do prowadzenia dokumentacji medycznej. Kartoteka pacjentów , możliwość uruchomienia płatności online. Ułatwia prace rejestracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.