Masaż leczniczy. Bóle dolnego odcinka kręgosłupa i miednicy [RECENZJA]

Wstęp

Okładka. “Masaż leczniczy. Bóle dolnego odcinka kręgosłupa i miednicy”.

Byłem dość zdziwiony, że mimo około dwa razy mniejszej objętości, książka “Masaż leczniczy. Bóle dolnego odcinka kręgosłupa i miednicy” Leona Chaitowa kosztowała tyle co Techniki energii mięśniowej. Wynika to pewnie z błyszczącego papieru i trochę większego formatu. Książka została wydana przez wydawnictwo Edra Ubran&Partner, a przetłumaczona przez Artura Dziaka.

Po studiach jesteśmy nastawieni, że w podręczniku do masażu, znajdziemy ładne zdjęcia, techniki jak go wykonać z opisem, jak powinien przebiegać dany ruch. No i jeszcze pewnie podstawy anatomiczne. W tej publikacji – co w moim odczuciu dobre – wygląda to inaczej, przeczytamy głównie o diagnostyce i anatomii, a dopiero potem o masażu, ale także o ćwiczeniach i profilaktyce. W książce nt. konkretnych technik masowania mamy może parędziesiąt stron.

Spis treści:

W środku

Autorzy obrali sobie za cel, nauczenie czytelnika diagnozowania pacjentów, pokazania im, z których pacjentów należy odesłać do innych specjalistów, w jakich stanach stosować jaki rodzaj masażu, a może ćwiczenia… Przedstawiono więc podstawowe testy mięśniowe np. na czworoboczny lędźwi, kulszowo-goleniowe, naprężacz powięzi szerokiej, wielodzielny itd. W publikacji jest również kilka wzmianek związanych ze stawami, głównie autorzy skupili się tutaj na stawach biodrowo-krzyżowych. Sam jako fizjoterapeuta byłem pozytywnie zaskoczony testami klinicznymi na stawy, które są raczej omijane na studiach. Omówiono również badanie skóry – tzw. CZAR – czułość, zmiany skórne, asymetria, ruch oraz punktów spustowych i ich terapię.

Jak wspomniano stricte nt. masowania nie dowiemy się wiele ponad to co w najpopularniejszych podręcznikach do masażu. Opisane zostały parametry masażu tj. rytm, siła, czas czy prędkość, ogólne wskazówki oraz masaż w dysfunkcjach oddechowych. Opisano także objawy występujące w napięciu i skróceniu konkretnych mięśni, ich badanie oraz postępowanie. W dwóch ostatnich rozdziałach skupiono się na ćwiczeniach fizycznych – głównie wzmacniających stabilizację głęboką oraz profilaktyce.

Podsumowanie

Moim zdaniem książka zawiera bardzo wiele istotnych informacji zarówno dla masażystów jak i fizjoterapeutów. Mimo swojej niewielkiej objętości porusza większość zagadnień z Technik energii mięśniowej. Stąd uważam, że książka warta jest polecania.

Zalety: poruszono w niej wiele zagadnień, duża część poświęcona badaniu i diagnostyce, elementy poświęcone diagnostyce różnicowej, książka oparta na publikacjach naukowych.

Wady: dość wysoka cena, zbyt mało informacji nt. masowania.

Może zainteresują Cię inne recenzje?

Facebook

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.