Będąc na pierwszej konferencji w Rzeszowie, zapisałem sobie, jakie błędy wg mnie popełniali prezenterzy. Zgodnie z maksymą, że najlepiej uczyć się na cudzych błędach, postaram się wypisać kilka aspektów dobrej prezentacji.

Dekalog udanej prezentacji

  1. Warto mówić z pasją i zaangażowaniem. Jeżeli wykładowca nie jest zainteresowany tematem, który badał, to jego słuchacze też nie będą. Psychologia tłumu.
  2. Jeżeli na spotkaniu biorą udział osoby niemówiące w języku polskim, warto na slajdach zamieścić angielskie napisy. Można w ogóle całą prezentację stworzyć po angielsku, a opowiadać o niej po polsku.
  3. Jeżeli chcesz, by Cię słuchano, sam słuchaj innych. To niepoważne, kiedy na konferencji toczą się rozmowy podczas prelekcji. Konferencje w przeciwieństwie do szkoły i zajęciach na studiach nie są obowiązkowe, można więc wyjść z sali.
  4. Myślę, że nie warto tłumaczyć podstawowych definicji, jak choćby czym jest rehabilitacja, zdrowie, choroba itp. Za to może warto wytłumaczyć trochę bardziej skomplikowane terminy? Czasem odnoszę wrażenie, że sami wykładowcy nie wiedzą, o czym mówią i dlatego tłumaczą tylko najprostsze zagadnienia.
  5. Przed wyświetleniem prezentacji warto sprawdzić w domu czy nie ma w niej błędów, czasem warto przekazać ją komuś innemu, bo może zdarzyć się, że coś przeoczymy.
  6. Kiedy odnosimy się do konkretnego obrazka na slajdzie, zamiast “tutaj mamy” lepiej powiedzieć: na tym schemacie/obrazku/rycinie widzimy, ukazuje nam
  7. Jeżeli mamy jakiś wykres, to dobrze byłoby mieć komentarz pod nim, albo wydrukowany (a najlepiej po prostu, abyśmy sami wiedzieli, co chcemy o nim powiedzieć), aniżeli przełączać slajd i czytać komentarz do wykresu, którego nikt już nie pamięta.
  8. Trzeba mówić o rzeczach ważnych, szczególnie jeśli jest mało czasu! Nie można skupiać się na prostych i oczywistych stwierdzeniach.
  9. Dobrze jest prócz obrazków coś zademonstrować, jakąś manipulacje, ćwiczenie, muzykę, filmik.
  10. Należy zaplanować sobie tak prezentację, aby zmieścić się w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *