Jakiś czas temu dotarły do mnie świeże badania dotyczące satysfakcji pacjentów i ich opinii dotyczących fizjoterapii. Badanie “Polak u fizjoterapeuty” opublikowane na Biostat. Mimo tego, że pytania zostały zawarte dość nieprecyzyjnie, kilka ciekawych informacji możemy z nich wyciągnąć.

Dotyczące opinii pacjentów

  1. 77% ankietowanych określiło zabiegi fizjoterapeutyczne jako “zdecydowanie skuteczne” lub “raczej skuteczne”. Możemy więc przyjąć, że Polacy, którzy korzystali z fizjoterapii, będą do niej wracali, ponieważ deklarują polepszenie.
  2. Największa grupa ankietowanych korzystała z masaży wykonywanych przez fizjoterapeutę. Nie możemy być przy tym pewni, czy pacjenci rozumieją różnice, miedzy masażem a terapią manualną (o ile taka różnica istnieje, bo i wśród nas są pewne spory w tym zakresie). Co trzeci pacjent nie poddawał się jedynie biernym formą terapii, ale również wykonywał ćwiczenia.
  3. Ponad połowa przepytanych pacjentów wybiera tego fizjoterapeutę, którego zna lub tego, który został polecony przez znajomego. ~13% badanych wykorzystało w tym celu Internet.
  4. Prawie 50% ankietowanych uważa formę rejestracji online a najbardziej komfortową.

Dotyczące postępowania fizjoterapeutów

  1. Co jest martwiące, badanie ukazało zjawisko wchodzenia w kompetencje innych grup zawodów medycznych i zalecenie pacjentom lekarstw lub suplementów diety. Zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty i rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczących wykazu czynności zawodowych, w naszej gestii nie leży zalecanie przyjmowania środków farmakologicznych. Na jednym ze spotkań dotyczących badania i dokumentacji medycznej realizowanych w ramach działalności KIF, przytoczono sprawę fizjoterapeuty, który przegrał w sądzie sprawę dotyczącą zlecania pacjentowi przyjmowanie witaminy C.
  2. Większa część fizjoterapeutów korzysta już z prowadzenia dokumentacji elektronicznej. Tak przynajmniej odpowiadali zapytani pacjenci. Nie wiemy więc jakiej jakości była to dokumentacja oraz czy na pewno była prowadzona.

O badaniu pisał również portal Medfile, od którego zresztą dostałem informacje, że taki raport się pojawił.

6 Replies to “Analiza wyników badania “Polak u fizjoterapeuty”

  1. To prawda, fizjoterapeuci przynoszą dużą ulgę w bólu. Mają często lepszy kontakt z pacjentem, ponieważ spędzają z nim więcej czasu podczas terapii. Często są ograniczeni przez papierkową robotę, ale dzięki Elektronicznej Dokumentacji Medycznej jest łatwiej. Rejestracja online np. dzięki Medfile bardzo sprawnie działa.

  2. Coraz więcej osób oczekuje, że lekarz będzie korzystał z elektronicznej dokumentacji medycznej, ale również coraz więcej lekarzy wykazuje chęć do korzystania z takich programów. Ze swojej strony polecam Medfile – prosty w obsłudze, ale bardzo dobry program.

  3. Wolę iść do fizjoterapeuty i szybko rozpocząć rehabilitację niż iść do 3 lekarzy, dostać skierowanie na za 3msc i męczyć się z bólem – tak często mówią pacjenci. Dlatego fizjoterapeuci są teraz tak popularni. Powinni na spokojnie korzystać z EDM tak jak lekarze – kwestia uprawnień jest do rozwiązania przez KIF. Medfie na pewno ułatwia pracę bo ma moduł. Ale pacjent też musi chcieć współpracować – to często długa droga do osiągania celu, jakim jest powrót do sprawności.

  4. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że fizjoterapia stawia kogoś na nogi. Dlatego też nie mogę narzekać na małą liczbę pacjentów. Coraz nowsze metody działań i rehabilitacji, zaawansowane narzędzia niejednokrotnie są lepszym rozwiązaniem niż terapia lekowa lub z góry przeznaczenie na operację. Do tego warto mieć dobry program do EDM. Korzystam z Medfile, na którym dodaję załączniki z badań i zdjęć rentgenowskich – pacjenci nie muszą ich nosić ze sobą.

  5. nic dziwnego, fizjoterapeutów jest sporo, szczególnie placówek prywatnych i łatwiej się do nich dostać niz do ortopedów np. Cieszę się ze teraz także fizjoterapeuci zaczynają korzystać z elektronicznej dokumentacji medycznej bo jest bardziej komfortowa.

  6. Pierwszy raz widzę tego typu badania, widziałem już Polak u lekarza tej samej agencji badawczej Biostat. Dobrze, ze ktoś robi tego typu badania. Ogólnie uważam że zaufanie do specjalistów fizjoterapii jest. Ich wiedza nie jest jakoś bardziej ograniczona niż lekarzy, a często bardziej wyspecjalizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *