Analiza wyników badania “Polak u fizjoterapeuty”

Jakiś czas temu dotarły do mnie świeże badania dotyczące satysfakcji pacjentów i ich opinii dotyczących fizjoterapii. Badanie “Polak u fizjoterapeuty” opublikowane na Biostat. Mimo tego, że pytania zostały zawarte dość nieprecyzyjnie, kilka ciekawych informacji możemy z nich wyciągnąć.

Dotyczące opinii pacjentów

  1. 77% ankietowanych określiło zabiegi fizjoterapeutyczne jako “zdecydowanie skuteczne” lub “raczej skuteczne”. Możemy więc przyjąć, że Polacy, którzy korzystali z fizjoterapii, będą do niej wracali, ponieważ deklarują polepszenie.
  2. Największa grupa ankietowanych korzystała z masaży wykonywanych przez fizjoterapeutę. Nie możemy być przy tym pewni, czy pacjenci rozumieją różnice, miedzy masażem a terapią manualną (o ile taka różnica istnieje, bo i wśród nas są pewne spory w tym zakresie). Co trzeci pacjent nie poddawał się jedynie biernym formą terapii, ale również wykonywał ćwiczenia.
  3. Ponad połowa przepytanych pacjentów wybiera tego fizjoterapeutę, którego zna lub tego, który został polecony przez znajomego. ~13% badanych wykorzystało w tym celu Internet.
  4. Prawie 50% ankietowanych uważa formę rejestracji online a najbardziej komfortową.

Dotyczące postępowania fizjoterapeutów

  1. Co jest martwiące, badanie ukazało zjawisko wchodzenia w kompetencje innych grup zawodów medycznych i zalecenie pacjentom lekarstw lub suplementów diety. Zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty i rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczących wykazu czynności zawodowych, w naszej gestii nie leży zalecanie przyjmowania środków farmakologicznych. Na jednym ze spotkań dotyczących badania i dokumentacji medycznej realizowanych w ramach działalności KIF, przytoczono sprawę fizjoterapeuty, który przegrał w sądzie sprawę dotyczącą zlecania pacjentowi przyjmowanie witaminy C.
  2. Większa część fizjoterapeutów korzysta już z prowadzenia dokumentacji elektronicznej. Tak przynajmniej odpowiadali zapytani pacjenci. Nie wiemy więc jakiej jakości była to dokumentacja oraz czy na pewno była prowadzona.

O badaniu pisał również portal Medfile, od którego zresztą dostałem informacje, że taki raport się pojawił.

Facebook (0)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.