#6 Jak uczyć się anatomii

Anatomia to nauka bardzo obszerna, dlatego, aby lepiej ją zapamiętywać, warto torpedować mózg różnymi bodźcami. Będzie to szósty z wpisów, przdstawiających sposoby lepszego zapamiętywania struktur anatomicznych.

#6 Badaj palpacyjnie

Badanie dotykiem struktur anatomicznych pozwoli Ci zrozumieć, gdzie tak naprawdę znajdują się one na ciele oraz dlaczego powstał podział na struktury powierzchowne i głębokie. Najłatwiej palpacyjnie bada się oczywiście kości, podczas takiego badania, trzeba być skupionym i wiedzieć czego się szuka, jest to kluczem do zapamętania informacji o danej strukturze. Istnienie kilka książek do nauki palpacji w języku polskim, ja korzystam z Badania palpacyjnego układu mięśniowo-szkieletowego Muscolino. Mimo że jest całkiem przyzwoita, sądzę że znajdziesz coś podobnego w niższej cenie. W zasasadzie mając do dyspozycji tylko podręcznik i atlas, jest się w stanie wyczuć podstawowe struktury.

Ograniczona: Od lewej: prostownik długi kciuka. Od prawej: prostownik krótki kciuka i odwodziciel długi kciuka.

Ograniczona:
Od lewej: prostownik długi kciuka.
Od prawej: prostownik krótki kciuka i odwodziciel długi kciuka.

Przeprowadźmy krótkie ćwiczenie: wykonaj gest autostopowicza prawym kciukiem. Powinieneś zauważyć wgłębienie między ścięgnami mięśni, które zainicjowały ten ruch. Jest to tzw. tabakiera anatomiczna. Przyłóż w to miejsce drugiego kciuka i postaraj się wyczuć niewielkie kosteczki. Jeżeli Ci się udało, wyczułeś właśnie kość łódeczkowatą i czworoboczną większą. Po prawej stronie widzisz i czujesz ścięgno mięśnia prostownika długiego kciuka, a po stronie lewej kolejno dwa ścięgna (które mogą wyglądać jak pojedyncze ścięgno) mięśni prostownika krótkiego kciuka i odwodziciela długiego kciuka. Podsumowując wyczułeś właśnie kość łódeczkowatą i czworoboczną większą ograniczoną przez ścięgno m. zginacz długiego kciuka oraz ścięgno mięśnia zginacza krótkiego kciuka.
A czy zastanawiałeś się skąd nazwa „tabakiera anatomiczna”? 🙂

Myślę, że to ćwiczeni stymuluje umysł i sprawi, że od teraz na zawsze będziesz wiedział, co wchodzi w skłąd pojęcia tabakiera anatomiczna.

Skomentuj