#3 Jak uczyć się anatomii

Anatomia to nauka bardzo obszerna, dlatego, aby lepiej ją zapamiętywać, warto torpedować mózg różnymi bodźcami. Będzie to trzeci z wpisów, przedstawiających sposoby lepszego zapamiętywania struktur anatomicznych.

#3 Osteologia to podstawa

osteologia-_miologiaSzkielet człowieka stanowi podstawę rusztowania ciała. Stanowi też podstawę nauki anatomii. Nie do końca jestem w stanie sobie wyobrazić uczenie się o przebiegu i funkcji mięśni bez znajomości dokładnej budowy szkieletu ludzkiego – słyszałem kiedyś, że na jeden uczelni się tak robi, ale szczerze powiedziawszy, bardzo w to wątpię. Kości to elementy stałe, twarde, dobrze wyczuwalne, dlatego też przebieg mięśni opisany jest na podstawie znajomości osteologii, a nie na odwrót.

Dlatego też, jeśli dopiero zaczynasz studia, proszę Cię skup się na osteologii, o będzie ona do Ciebie nieustanie wracać i zrozumienie funkcji, przebiegu mięśni bez tej wiedzy, będzie niewykonalne. Poza tym część z nas powtarza od czasu do czasu anatomię – przynajmniej mam taką nadzieję. Jeżeli zechcę przypomnieć sobie przebieg mięśni wpływających bezpośrednio na ruchy stopy, zacznę od przypomnienia sobie struktur osteologicznych w jej obrębie oraz wyżej, a dopiero potem poczytam o mięśniach.

Skomentuj